Irina Begu, Andreea Mitu şi Raluca Olaru, calificate în turul al doilea la dublu feminin la US Open

Național 03.09.2021 0 comentarii

Trei jucătoare române de tenis Irina Begu, Andreea Mitu şi Raluca Olaru s-au calificat în runda a doua a probei feminine de dublu din cadrul turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, în urma victoriilor obţinute joi, la New York.

Irina Begu şi Andreea Mitu au trecut de cuplul Caroline Garcia (Franţa)/Nadia Podoroska (Argentina), cu 6-4, 7-6 (4), după o oră şi 45 de minute. Româncele au avut un debut ezitant de meci, fiind conduse cu 2-0, dar au reuşit să îşi găsească ritmul şi s-au impus în primul set cu 6-4. Actul secund a fost echilibrat, dar au înclinat balanţa în tiebreak.

Următoarele adversare vor fi câştigătoarele meciului dintre americancele Lauren Davis/Ingrid Neel şi cuplul Caroline Dolehide (SUA)/Storm Sanders (Australia), cap de serie numărul 10.

Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok, desemnate capi de serie numărul 12, au reuşit să câştige în faţa perechii Sania Mirza (India)/CoCo Vandeweghe (SUA), cu 4-6, 6-4, 6-3, după aproape două ore de joc (1 h 56 min).

În turul al doilea, Olaru şi Kicenok vor juca împotriva perechii care va câştiga meciul Andrea Petkovic (Germania)/Ajla Tomljanovic (Australia) - Anastasia Pavliucenkova... vezi mai mult

Sursa: Glasul Cetății