Victorie lejeră la început de play-off pentru FCC Baschet UAV Arad

Sport 29.03.2022 0 comentarii

Luni seara Sala Sporturilor Victoria din Arad a găzduit primul meci din cadrul sferturilor de finalăa Ligii Naționale de Baschet Feminin: FCC Baschet UAV Arad – BC Sirius Mureșul Târgu Mureș.

Meciul dintre galben-albastre și mureșence s-a disputat în fața a 280 de spectatori, din nou echipa arădeană având parte de 2 inimoase galerii, care au încurajat-o pe tot parcursul meciului, consemnându-se la final scorul FCC Baschet UAV Arad – BC Sirius Mureșul Târgu Mureș84 – 48, pe sferturi (31-10, 18-15, 11-13, 24-10).

După eșecul de la Alexandria, “parafat” de arbitrul Săndulache, arădencele au început perfect partida de astăzi, impunându-se clar în primul sfert cu 31-10. S-a remarcat de la echipa galben-albastră Tereza Vitulova, care pe lângă cele 22 puncte marcate a făcut și 7 recuperări, fiind practic MVP-ul partidei de astăzi.

Nu puteam trece cu vederea și evoluția foarte bună a galben-albastrei Laurei Vaida, care a făcut 9 recuperări și 10 puncte marcate, în plus a impulsionat publicul prin gesturile sale după unele reușite de senzație.

Am consemnat de asemenea accidentarea ușoară la degetul unei mâini a căpitanului echipei gazdă Brankica Hadzovic, care speră să se refacă rapid până la meciul viitor de joi.

FCC Baschet UAV Arad, marcatoareTereza Vitulova 22 puncte, Andreona Kyes 16 puncte, Brankica Hadzovic 11 puncte, Laura Vaida 10 puncte, Veatriki Akathiotou 9 puncte, Alexandra Ghiță 8 puncte, Teodora Manea 4 puncte, Ildiko Mîrne Nagy 4 puncte. Au mai jucat AndreeaFleșer, AlexandraRotariu și Denisa Vați. Antrenor: Bogdan Bulj.

BC Sirius Mureșul Târgu Mureș, marcatoareRuth Sherrill 14 puncte, Alexis Cortez13 puncte, Ruxandra Chiș 12 puncte, Andreea Feises 3 puncte, Veronika Liubinets 2 puncte, Rebecca Lipovan 2 puncte, Sara Solyom 2 puncte. Au mai jucat: Timea Czimbalmos, Cristina Badi și Oana Moga. Antrenor Carmin Popa.

Arbitrii acestei partide au fost: Mate Andras Stretea, Ionuț Moraru șiNarcis Dan.

Următorul meci al echipei arădene se va desfașura joi 31.03.2022 de la ora 18:00 contra adversarei de astăzi BC Sirius Mureșul Târgu Mureș, meciul al 2-lea din cadrul sferturilor de finală ale LNBF, urmând a se califica în semifinale echipa care caștigă 2 meciuri din 3. Practic echipa galben-albastră este la un meci distanță de semifinalele LNBF, unde va întâlni echipa câștigătoare din sfertul de finală: CSM Satu-Mare –ACS KSE Târgul Secuiesc. Astăzi s-a consemnat o surpiză în primul meci dintre cele 2 echipe amintite, Târgul Secuiesc s-a impus în deplasarea de la Satu-Mare cu scorul de 71-65.

Reporter: Adrian Brădean